ESWT

ESWT  (ekstrakorporal şok dalgası) tedavisi yüksek tepe basınçlı sonik dalgaların, özel olarak tespit edilmiş hedef noktalarına yönlendirilmesi ve dokuda enerji birikimi sağlanması temeline dayalı bir tedavi yöntemidir. İnsan vücudunda ilk olarak 1980 yılında böbrek taşlarının kırılması için uygulamaya konmuştur.

Son 10 yılda kas iskelet sistemini etkileyen çeşitli problemlerin çözümünde alternatif tedavi yöntemi olarak kullanıma girmiştir. ESWT’nin ortopedik problemlerin tedavisinde kullanım alanları şöyle özetlenebilir:

1-      Kaynamamış kırıkların tedavisinde esas tedavi yöntemine destek olarak (kaynama dokusunun oluşumunu hızlandırmaya çalışmak)

2-      Plantar fasiit (topuk dikeni) tedavisi

3-      Lateral epikondilit (tenisci dirseği)tedavisi

4-      Omuz eklemi kalsifik tendinitleri (omuz eklemini hareket ettiren kirişlerin yangısı)tedavisinde,

5-      Enflammatuar (yangı) kökenli kiriş (tendon) hastalıklarının tedavisinde.

ESWT Tedavisi

Yapılan çalışmalarda özellikle tendon ve kas dokusunda kısa dönemde tedavi bölgesine kan akımını hızlandırdığı, antaljik (ağrı giderici) ve anti-enflammatuar (yangı giderici)  etkileri olduğu gözlenmiştir. Uzun dönemde ise özellikle tendon dokusunda, doku yenilenmesini  (rejenerasyon) uyardığı, yeni damarlanma-kanlanma (neoanjogenesis) dokusu oluşturduğu gözlenmiştir. Tüm bu gözlemlerin moleküler düzeydeki mekanizmaları ile ilgili çeşitli varsayımlar öne sürülmüştür. Bunların çoğu daha ileri çalışmaların gerektiğini göstermektedir.

 “Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”

PAYLAŞ
Önceki İçerikOmuz Ağrısı
Sonraki İçerikDiyabetik Ayak