EL TÜMÖRLERİ

ELLERDE GÖZLENEN KİTLELERİN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU İYİ HUYLUDUR (BENİGN). Fakat çok nadir gözlenen kötü huylu kitlelerin ekarte edilmesi için bazen kapsamlı araştırmalara hazırlıklı olmamız gerekir.

Son yıllarda ortopedik onkoloji (kas iskelet sistemi kanserleri) alanında önemli gelişmeler sağlanmıştır. Mikrocerrahi’nin uygulanabilirliği; ekstremite (kol-bacak) koruyucu cerrahinin altın standart olmasını sağlamıştır. Bu sayede amputasyon benzeri cerrahi girişimlerin sayısı oldukça azalmıştır.

Alt ekstremitenin (bacakların) gövde ağırlığını taşıması, bu bölgede dayanıklılık ve sağlamlık (durability) kaygılarını ön plana çıkarmaktadır. El, el bileği ve kol ise oldukça karmaşık anatomik yapıya sahiptir. Bu bölgede temel kaygı ekstremite koruyucu cerrahi uygulanırken oluşabilecek KALICI FONKSİYON KAYIPLARIDIR. Bu tip cerrahi girişimler deyim yerinde ise kişi hayatını kurtaran ameliyatlardır. Bu nedenle, girişim sonrası hastanın yaşam beklentisi ile oluşabilecek fonksiyon kayıpları hassas bir denge içinde tutulur.

Bu bölüm sizlerin kolay bilgilendirilmesi amacı ile 6 ana başlıkta sunulmaktadır:

GENEL BİLGİLER

EVRELEME NEDİR?

BİYOPSİ NEDİR?

RADYOLOJİK TETKİKLER NİYE İSTENİYOR?

TANI ve TEDAVİ MANTIK ÇİZELGESİ

VAKA ÖRNEKLERİ

UYARI

Bu bölümde EL TÜMÖRLERİ hakkında bilgi verilmesi amaçlanmıştır. Tıbbın devamlı değişen bir bilim ve zanaat olduğu unutulmamalıdır. Buradaki bilgiler güncel kaynakça ile uyumlu olmakla birlikte bir süre sonra demode veya yanlış olarak değerlendirilebilir. Bir diğer faktör kişisel tecrübelerin yazılara etki etmiş olmasıdır. Tıp sadece bir bilim değil aynı zamanda bir sanattır. Matematiksel doğrulamalar ve denklemler yoktur. Özetle benim için doğru olan bir yaklaşım başka bir hekim arkadaşım tarafından sempati ile karşılanmayabilir. Bu nedenle bilgilendirme sonrası en doğru yaklaşım ilgili hekime muayene olmaktır.

Bir diğer önemli konu görsel içeriklerle ilgilidir. Bazı kavramları daha iyi açıklayabilmek amacı ile cerrahi girişimler esnasında çekilen resimler mevcuttur. Bunların sizi ve özellikle erişkin olmayan kişileri rahatsız etme olasılığı mevcuttur.    

 “Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”

PAYLAŞ
Önceki İçerikEl Tümörleri